Pentru a aplica, trebuie sa completati formularul urmator pana pe 18 Ianuarie:

Training course proiect Erasmus+ “Red Card to Racism” in Spania

Despre proiect

Sportul este considerat un instrument major in cadrul societatii, gandit sa promoveze valori, precum si un element de integrare prin care nu exista nicio discriminare.

Problema rasismului in sport este o problema globala, indiferent de numarul de cazuri din fiecare tara, deoarece raspunsurile la aceste evenimente sunt de obicei aceleasi. Prin urmare, se pare ca mai sunt multe de facut pentru o politica cu toleranta zero pentru rasism.

Principalele obiective sunt:

1. Identificarea comportamentelor de rasism care se pot dezvolta in lumea sporturilor.
  2. Promovarea inițiativelor si proiectelor privind sanctiunile, prevenirea si educatia pentru a aborda problemele rasismului in sport.
  3. Schimbul de experienta, bune practici si instrumente metodologice care au legatura cu fair-play-ul in sport.
  4. Crearea campaniilor de constientizare in vederea combaterii rasismului in sport.
  5. Crearea unei retele de asociatii angajate sa elaboreze un plan de abordare a problemei rasismului in orice domeniu, care sa conduca la dezvoltarea unor proiecte viitoare care sa promoveze, de asemenea, efortul de a lupta impotriva acestui tip de discriminare.

Cand?: 7 – 14 Martie 2022

Unde?: Malaga, Spania

Cine?: 2 participanti

Profilul participantului:

Varsta minima pentru a putea participa este de 20 de ani;

Are nationalitate romana sau resedinta in Romania;

Va impartasi altora cunostintele, atitudinile si abilitatile invatate si se va implica activ in toate etapele proiectului;

Se va acorda prioritate participantilor cu oportunitati reduse (din cauza obstacolelor culturale si/sau sociale, fie pentru ca sunt migranti, fie pentru ca apartin unei minoritati etnice sau nationale din orasul lor sau din zona in care locuiesc).

Este motivat sa participe la acest proiect si este interesat de tema propusa.

Tari participante: Franta, Spania, Romania, Turcia, Portugalia, Ungaria, Nord Macedonia.

Pentru mai multe informatii despre proiect:

.

Apel de cautare participanti – Red Card to Racism – Spania