Asociatia Scout Society deschide apelul de participare la proiectul “Europe under one roof ”

Proiect “Europe under one roof ”

Data: 30.07-07.08.2017.

Locatia: Blossin – Germania (site: http://www.blossin.de/)

Tari participante : Romania, Germania, Croatia, Olanda si Norvegia

Cazarea : apartamente ( 8 persoane/apartament )

Masa și cazarea sunt asigurate de organizatori și Scout Society.
Transportul este asigurat partial.

Varsta si numarul participantilor:
– 6 tineri ( 3 fete și 3 băieți) în vârstă de 13-17 ani
– 1 lider pe grup (fara limita de varsta).

Activitati de program :
-Workshop uri (Develop social and organisational competences, Decision making process, Enhance european awareness, Develop intercultural competences, Taking initiative – workshopurile se vor realiza în natură, afară, pe cât de mult posibil etc.),
– HIKE
– Ice Breakers
– Activități si jocuri în echipă
– SEARA DE CAMPING
– Energizers
– Vizitarea orașelor Berlin și Blossin
– CANOE
– Seara internațională
– Petrecere de final de proiect
– Concursuri individuale si pe echipe
– Alte surprize (activitati interactive, iesiri, excursii în oras, vizitări de obiective turistice și istorice etc.)

Ideea principală a proiectului: Mai mult decât oricând, sunt toleranța, solidaritatea și diversitatea culturală, unele dintre problemele arzătoare pentru Europa și pentru tineri. Prin intermediul acestui proiect de schimb de tineri, noi (partenerii) dorim să le oferim tinerilor șansa de a cunoaște alte culturi, alți tineri cu care vor lucra pe un obiectiv comun, pentru a dezvolta competențe sociale și interculturale, experiențe noi. Participanții din acest proiect vor alcătui o societate europeană mică, ca un microcosmos, în care fiecare persoană va fi activă, își va adăuga abilitățile și va descoperi alte persoane, își va găsi locul, va învăța să gestioneze resursele, Despre el / ea, dar și pe ceilalți, să câștige pe încrederea în sine, competențele sociale și interculturale.

Aplica aici pana pe 01.06.2017

Apel participare proiect in Germania