In perioada 01-08 iulie a avut loc schimbul de tineri din cadrul proiectului “Social Influencers” coordonat de organizatia KEAN din Grecia in parteneriat cu Asociatia Scout Society. Alte organizatii partenere au fost: Bulgaria (TI MOZHESH LI), Croatia (Meraki), Macedonia de Nord (CET PLATFORMA SKOPJE), Serbia (AZBUKI). In schimbul de tineri au fost implicati 35 de participanti dintre care 8 au fost din Romania.

“Social Influencer” a avut ca scop cresterea gradului de constientizare cu privire la interculturalitate, excluderea imigrantilor si refugiatilor la locul de munca, dar si imbunatatirea atitudinilor, a comportamentelor tinerilor fata de diversitatea culturala si combaterea perceptiilor xenofobe sau stereotipe. Prin intermediul activitatilor, tinerii au invatat cum sa ia initiativa in diverse situatii folosind mass-media si alte mijloace inovatoare pentru a schimba atitudinile si comportamentele fata de diversitatea culturala. In cadrul atelierelor au fost oferite instrumentele necesare participantilor pentru a organiza activitati de constientizare a diversitatii culturale la locul de munca, pentru a-si dezvolta abilitatile prin utilizarea tehnologiei si a diverselor mijloace de informare, pentru a imbunatati schimbul de opinii si cooperarea tinerilor din tarile balcanice, dar si pentru a dezvolta capacitatile si abilitatile necesare.

Social influencers